Інформація про намір змінити шляхом повного перегляду тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води

Відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 5 червня 2018 року № 130 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 753/32205 Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради (надалі — КП «ТМТКЕ») інформує про намір здійснити зміну тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (надалі – послуги теплопостачання) для потреб споживачів всіх тарифних категорій шляхом повного перегляду встановлених тарифів і їх структури.

Розрахунок двоставкових тарифів на послуги з постачання теплової енергії та одноставкових тарифів на послуги з постачання гарячої води на 2021/2022 тарифний рік для потреб споживачів всіх тарифних категорій проведено відповідно до вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води (надалі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2019 року № 291).

1. Загальний розмір визначених двоставкових тарифів на послуги з постачання теплової енергії та одноставкових тарифів на послуги теплопостачання для потреб споживачів всіх тарифних категорій, поданих на розгляд до Тернопільської міської ради та їх порівняння з діючими (встановленими) тарифами, додається (додатки 1, 2).

Проєкт рішення виконавчого комітету «Про встановлення тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води» та структури тарифів розміщені на офіційному сайті Тернопільської міської ради.

2. Обгрунтування причин зміни тарифів

Рішенням виконавчого комітету від 16 грудня 2020 року № 127 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води» (із змінами, внесеними рішеннями виконавчого комітету від 24.02.2021 № 99 та 13.10.2021 № 914) КП «ТМТКЕ» встановлені тарифи на теплову енергію, послуги теплопостачання для потреб споживачів всіх тарифних категорій, які діють на даний час.

Для нарахування населенню плати за послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води на даний час застосовуються тарифи на ці послуги, встановлені рішенням виконавчого комітету від 06.11.2018 № 827.

Необхідність встановлення нових розмірів тарифів на теплову енергію та послуги теплопостачання для всіх категорій споживачів зумовлена наступними чинниками:

1. Вимогою щороку переглядати тарифи на теплову енергію, послуги теплопостачання, яка передбачена Порядком.

2. Введенням в дію Правил надання послуги з постачання теплової енергії та Правил надання послуги з постачання гарячої води.

3. Зміною витрат структури вартості теплової енергії та структури послуг теплопостачання, які відбулися після встановлення діючих тарифів на теплову енергію та послуги теплопостачання.

4. Зміною обсягів виробництва, транспортування, постачання теплової енергії.

З дати встановлення для КП «ТМТКЕ» діючих тарифів на теплову енергію та послуги теплопостачання відбулися значні зміни як економічних так і технічних показників діяльності підприємства.

У зв’язку із зміною розмірів планованих витрат з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, надання послуг теплопостачання, діюча структура тарифів на теплову енергію та послуги теплопостачання не відповідає планованим економічно обґрунтованим витратам.

З 21 травня 2021 року відповідно до рішень Уряду України для теплопостачальних підприємств запроваджено на рівні держави ринкові відносини щодо закупівлі природного газу.

Проте, враховуючи стрімке зростання ринкової ціни на природний газ та з метою недопущення значного підвищення тарифів на теплову енергію та послуги теплопостачання для населення та бюджетних установ, 30 вересня 2021 року між Урядом, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» і місцевими та регіональними владами був підписаний Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр. (надалі – Меморандум).

Зокрема Меморандумом передбачено фіксовану ціну природного газу на фіксовані його обсяги, що визначені як середнє за останні три роки споживання природного газу на виробництво теплової енергії для:

-населення – у розмірі 6 183,33 гривень за 1000 куб.м (без ПДВ ), або 7 420,00 гривень за 1000 куб.м (з ПДВ );

-бюджетних установ та релігійних організацій у розмірі 13 659,63 гривень за 1000 куб.м (без ПДВ).

Ціна природного газу, що використовується на виробництво теплової енергії для інших (решти) споживачів, визначається договором підприємства на постачання природного газу з ТзОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", та на листопад 2021 року становить 30 217,52 гривень за 1000 куб.м (без ПДВ ). Такий розмір ціни на природний газ застосований у розрахунку проекту тарифів на теплову енергію для інших споживачів.

У діючих тарифах на теплову енергію для бюджетних установ та інших споживачів, встановлених рішенням виконавчого комітету від 16 грудня 2020 року № 127 (із змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету від 13.10.2021 № 914) застосована ціна на природний газ у розмірі відповідно 13 659,63 гривень за 1000 куб.м (без ПДВ) та 20 641,50 гривень за 1000 куб.м (без ПДВ).

Зростання ціни на природний газ на виробництво теплової енергії для інших споживачів становить 46,4%.

Ціна природного газу на виробництво теплової енергії для населення у діючих тарифах на послуги теплопостачання на 52 гривні за 1000 куб.м (без ПДВ) вища від ціни природного газу, визначеної Меморандумом.

Витрати на розподіл природного газу в структурі тарифу на теплову енергію для населення зросли у 2,7 рази.

У структурі тарифів на теплову енергію для бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів витрати на розподіл природного газу за новим тарифом враховані при коригуванні тарифів на теплову енергію, яке відбулось після 1 січня 2021 року.

Крім зміни витрат на природний газ зростають витрати на електричну енергію, оплату праці, сплату єдиного соціального внеску та інші витрати з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, надання послуг теплопостачання.

У розрахунку проекту тарифів на теплову енергію застосовано середній за шість місяців, що передують місяцю подання розрахунків (відповідно до Порядку формування тарифів) тариф на активну електроенергію у розмірі 3,3260 грн/кВт.год без ПДВ проти 3,8842 грн/кВт.год без ПДВ у діючих тарифах на теплову енергію для бюджетних установ та інших споживачів. Зниження тарифу на активну електроенергію складає 14,4%.

У розрахунку тарифів на теплову енергію для населення тариф на активну електроенергію на 34,7% вищий від застосованого у встановлених тарифах на теплову енергію.

Витрати на оплату праці розраховані з врахуванням прожиткового мінімуму з грудня 2021 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та зміни інших гарантій з оплати праці, передбачених законодавством та Галузевою угодою.

Решта витрат у структурах тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води для споживачів всіх тарифних категорій визначені виходячи з кошторисних витрат, розрахункових витрат та/або планованих обсягів та діючих цін/тарифів/витрат.

Враховуючи вимогу Порядку щороку переглядати тарифи на теплову енергію, послуги теплопостачання, а також зростання витрат виробництва та з метою недопущення збитків виникає необхідність приведення тарифів на теплову енергію, послуги теплопостачання для споживачів всіх тарифних категорій до економічно обґрунтованих витрат.

Проектом рішення передбачено встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги теплопостачання для населення.

Проте такі тарифи для населення почнуть застосовуватись з 1 червня 2022 року.

На виконання Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр. у період з 1 грудня 2021 року по 31 травня 2022 року включно для нарахування населенню плати за послуги теплопостачання пунктом 15 проекту рішення передбачено застосування тарифів для населення на послуги теплопостачання, рівень яких не перевищує рівень тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для населення, які діяли на кінець опалювального періоду 2020/2021рр. (додаток 3).

Внаслідок зміни зазначених вище цін/тарифів/витрат тарифні витрати по підприємству зростають на 177,5 млн.грн з ПДВ у розрахунку на рік, в тому числі по населенню 153,6 млн.грн, бюджетних установах та релігійних організаціях – на 12,0 млн.грн з ПДВ, та на 11,9 млн.грн з ПДВ по інших споживачах.

З метою приведення структури тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги теплопостачання у відповідність до планованих економічно обґрунтованих витрат пропонується встановити (шляхом повного перегляду) тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води для потреб споживачів всіх тарифних категорій, які б відшкодовували економічно обґрунтовані витрати.

.

В залежності від способу транспортування (з допомогою ЦТП/без ЦТП) та постачання (з допомогою ІТП/без ІТП) теплової енергії рівень зміни економічно обгрунтованих тарифів на послуги становить:

для населення:

-двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії – умовно-змінна частина - «+16,3%»; умовно-постійна частина - «+45,5%» - «+54,3%»;

-одноставковий тариф на послугу з постачання гарячої води – «+11,6%» - «+14,4%»;

для бюджетних установ:

- двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії – умовно-змінна частина - «+11,1%»; умовно-постійна частина - «-14,0%» - «-23,5%»;

- одноставковий тариф на послугу з постачання гарячої води – «-6,8%» - «-9,8%»;

для інших споживачів:

- двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії – умовно-змінна частина - «+54,1%»; умовно-постійна частина - «-26,9%» - «-32,6%»;

- одноставковий тариф на послугу з постачання гарячої води – «+17,7% - «+21,2%»;

3. Зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, яким КП «ТМТКЕ» буде надавати послуги з постачання теплової енергії та/або постачання гарячої води за тарифами для споживачів зазначених у цій інформації тарифних категорій, приймаються протягом 7 календарних днів з дня повідомлення про намір здійснити зміну тарифів на послуги з постачання теплової енергії та/або постачання гарячої води за адресами:

3.1. В письмовому вигляді:

46001, м. Тернопіль, вул. І.Франка, 16, Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради

46001, м. Тернопіль, вул. Коперника, 1, Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради

3.2. В електронній формі (сканована копія зауважень та/або пропозицій в PDF форматі):

Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради: tmtke@ukr.net

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради: gkge@ukr.net

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3