Консенсусу немає: голови громад та Уряд не можуть домовитись про ціну на комунальні послуги

4 лютого відбулася чергова онлайн-нарада під головуванням Прем’єр-міністра України. Участь в обговоренні, підготовленого Урядом проєкту Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води, взяли очільники громад – членів Правління Асоціації міст України.

Міські голови обурені запропонованим текстом Меморандуму, адже він не визначає практичних дій подолання тарифної кризи, в якій перебувають сьогодні громади, комунальні підприємства теплопостачання. Останні не в силі існувати, маючи колосальні суми заборгованості різниці в тарифах, що утворилася протягом 2016-2020 років. Водночас держава не визначає механізм повернення цих коштів комунальним підприємствам, не зазначено це й у проєкті Меморандуму. Натомість існує реальний ризик, що левову частку різниці в тарифах доведеться сплатити місцевим бюджетам, які й так зазнали значних збитків на час карантину та перекладання державою численних фінансових зобов’язань, повідомляє Хмельницьке регіональне відділення Асоціації міст України.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, спілкуючись із міськими головами, прямо зауважив, що не готовий в тексті вказаного Меморандуму вказувати будь-які позиції із посиланням на держбюджет, адже сам не має на даний час відповіді звідки брати кошти на погашення різниці в тарифах комунальним підприємствам.

Щодо ціни на газ – якщо для побутових споживачів вона доки лишається фіксованою – 6,99 грн/куб, то якою вона буде для комунальних підприємств, що здійснюють теплопостачання, невідомо, а отже й невідомо якими будуть тарифи на тепло у громадах. І це в той час, коли представники держави у всеукраїнських ЗМІ заявляють, що тарифи на тепло рости не будуть.

Ми, дійсно, відмовились підписувати Меморандум. Вимагаємо, щоб фіксована "верхня" ціна на газ була встановлена і для комунальних теплопостачальних підприємств. За нашими розрахунками, якщо врахувати підвищену ціну на розподіл газу, ми матимемо ціну майже 9 тис. грн за тисячу кубометрів. Це неприйнятна ціна, - підсумував засідання мер Хмельницького Олександр Симчишин.

Голова Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України, мер Славути Василь Сидор зауважив, що громади повністю залежні від державної політики щодо цін на енергоносії – газ та електроенергію – і хочуть мати гарантії від держави щодо розв’язання критичних проблем, що існують сьогодні в містах.

Запропонований урядом текст Меморандуму – це маніпуляція, де відсутні шляхи реального розв’язання проблем та вкотре перекладання фінансових зобов’язань на громади.

Наразі пропозиції представників громад:

  • постачання природного газу за ринковою ціною, але не більше ніж 6,99 грн/куб;
  • ціна на розподіл газу – не більше 1,3 грн;
  • компенсація різниці в тарифах НЕ за рахунок місцевих бюджетів.

Учасники наради домовились доопрацювати проєкт Меморандуму та розглянути його повторно на наступному зібранні.

Нагадаємо: Ще 21 січня Уряд та міські голови дійшли згоди: тарифи на опалення та гаряче водопостачання до кінця опалювального сезону в Україні не підвищуватимуть. Такої домовленості досягли під час урядової наради, ініційованої Асоціацією міст України, за участі Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, мерів: Києва - Віталія Кличка, Маріуполя – Вадима Бойченка, Кропивницького – Андрія Райковича, Вінниці – Сергія Моргунова, Кривого Рогу – Костянтина Павлова та першого заступника міського голови Харкова – Олександра Новака. В нараді також взяли участь представники НАК "Нафтогаз України", Офісу Президента України та депутати Верховної ради.

Усі гілки влади об’єдналися, щоб захистити людей від неконтрольованого зростання тарифів. Ми цінуємо, що це спільне рішення з головами міст містить пункт про непідвищення тарифів на опалення й гарячу воду для українців. Вдячний всім учасникам наради за конструктивну співпрацю. У час коронакризи всім нам важливо підтримати наших громадян, — зазначив Прем’єр-міністр.

Учасники зустрічі домовилися напрацювати проект спільного Меморандуму, який регламентуватиме наступні домовленості:

1. Тарифи на тепло та гарячу воду в цьому опалювальному сезоні залишаться незмінними.

2. Проведення спільної роботи над реструктуризацією заборгованості перед НАК "Нафтогаз", що утворилася через різницю між виручкою ТКЕ та тарифною виручкою (так звана "різниця в тарифах").

3. Теплокомуненерго матимуть можливість укладати річні договори з НАК "Нафтогаз" за вигідною ціною.

Прем’єр-міністр за підсумками наради дав доручення Міністру розвитку громад та територій Олексію Чернишову, т. в. о. Міністра енергетики Юрію Вітренку, голові НКРЕКП Валерію Тарасюку, голові правління НАК "Нафтогазу" Андрію Коболєву до 25 січня за участю Асоціації міст України та заінтересованих органів державної влади підготувати та подати Кабінету Міністрів проект Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та гарячої води в Україні.

Сайт "3849"